KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Názory Volby 2016 Lékárenská péče v Královéhradeckém kraji
Zpět

Lékárenská péče v Královéhradeckém kraji

Přidáno 22. 9. 2016
Ilustrační foto

Již několikrát jsem se zde věnoval tématu dostupnosti lékáren. Rád bych tedy náš program v oblasti lékárenské péče shrnul.

Díky neuvěřitelné komercionalizaci lékárenství se z některých lékáren „vytratil“ člověk – tedy pacient. Resp. zisk, dividendy a ekonomická prosperita je postavena nad vlastní péči o něj. Lékárny, které fungují v malých vesnicích či městečkách, a které mají k pacientům logicky velmi blízko, tak přirozeně nemohou ekonomicky stačit kolosům výše zmíněného typu a postupně zanikají. S tím ovšem lidé ztrácejí přístup k lékům a sebemenší onemocnění se pro ně stává vážným problémem. Uvědomme si, prosím, že sebehezčí benzinová pumpa či sebelepší drogerie nemůže nahradit lékárnu.

Proto bychom rádi věnovali pozornost právě lékárnám na malých městech a vesnicích a budeme se snažit jim pomoci. Náklady lékáren jsou obrovské – nájem, kontrola vah, ledniček, s tím související spotřeba energií, nutnost dostatečných zásob v odpovídajícím sortimentu a další. A to jsou položky, které by kraj mohl podpořit a zajistit tak zásobování léčivy i v odlehlých místech kraje. Ve spolupráci s Českou lékárnickou komorou taková místa najdeme a podpoříme.

Prof. Alexandr Hrabálek, CSc.
Koalice pro Královéhradecký kraj