KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Volby 2016 Je nutné řešit kritickou personální situaci ve zdravotnictví
Zpět

Je nutné řešit kritickou personální situaci ve zdravotnictví

Přidáno 24. 8. 2016
Ilustrační foto
tisková zpráva

Hradec Králové - Zástupci vedení královéhradecké krajské organizace KDU-ČSL Ing. Vladimír Derner, MUDr. Jiří Veselý a PhDr. Ing. Lukáš Janeček se v polovině srpna sešli s předsedkyní Odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví Bc. Dagmar Žitníkovou a místopředsedkyní Ing. Ivanou Břeňkovou,

Setkání inicioval místopředseda zdravotního výboru kraje MUDr. Veselý ve snaze o společné hledání dlouhodobého řešení nepříznivé personální situace v krajském zdravotnictví. Zástupci KDU-ČSL i odborového svazu se shodli, že stávající situace je důsledkem více než desetiletého neadekvátního řešení této problematiky. Jedním ze základních důvodů vedoucích k nedostatku zdravotních sester je jejich nedostatečné platové ohodnocení - alespoň tabulkovými platy jsou v Královéhradeckém kraji odměňováni zdravotníci ve Fakultní nemocnici a v příspěvkových organizacích zřizovaných krajem, ke kterým patří Zdravotnická záchranná služba, některé léčebny dlouhodobě nemocných a sociální zařízení, například domovy důchodců. Oproti tomu zdravotníci v Holdingových nemocnicích jsou odměňováni mzdou, která je v segmentu sester měsíčně řádově o 5 tisíc korun nižší. Obdobné rozdíly mezi tabulkovými platy v příspěvkových organizacích a akciových společnostech jsou v celé republice. Tato dvojkolejnost v odměňování zdravotníků za obdobnou práci vede k významnému odlivu zkušených sester z bývalých okresních nemocnic. Jejich nedostatek zejména na některých lůžkových odděleních si pak vynucuje nejčastěji dvě nešťastná řešení - buď omezení péče nebo přetížení personálu. O omezování péče se zatím příliš nemluví, byť je smutnou realitou - mnohá oddělení po celé republice mají kvůli nedostatku personálu trvale či dočasně omezen počet provozovaných lůžek, ale to je pouze část problému. Jeho větší část zůstává skryta - mnohá oddělení počet lůžek neomezují, ale personální situace nedovoluje zabezpečení plnohodnotné péče. Zde pracující zdravotníci jsou chronicky přetíženi a to nejen počtem hodin strávených v práci (mnohdy i za cenu obcházení zákoníku práce), ale i množstvím práce, kterou i při nejlepší vůli nemohou ve směně stihnout. Výsledkem je frustrace těch, kteří péči o pacienty chtějí provádět kvalitně a jejich odchod na pracoviště, kde je toto možné - někdy v Čechách, ale čím dál častěji i v zahraničí.

Jediným možným řešením je přestat strkat hlavu do písku, problém pojmenovat a začít řešit. Zde je nutná součinnost na úrovni celostátní a krajské. Na té celostátní je potřebné se vrátit k fungujícímu pregraduálnímu vzdělávání zdravotních sester a postgraduálnímu vzdělávání lékařů a alokaci dostatečného objemu finančních prostředků do systému zdravotního pojištění. Říkat, že zdravotnictví je černá díra, je úhybný manévr - určitě i tam je třeba hledat maximální efektivitu vynaložených prostředků, ale pokud do něj v České republice proudí okolo 7 % HDP a v okolních zemích okolo 10 %, musíme efektivněji postupovat zejména i v oblastních oblastech. Jen tak můžeme zajistit zdroje pro odpovídající ohodnocení zdravotníků, kteří jsou pro dobré fungování péče o pacienty klíčoví.

Na kraji je potřebné postupovat ve stejném duchu - není možné dále trpět, aby zdravotní sestry v nemocnicích zřizovaných krajem odcházeli z nemocnic do domovů důchodců zřizovaných krajem za plat o 20 % vyšší. Platy v akciových společnostech je potřebné dorovnat a to ne někdy v budoucnu, ale ještě v letošním roce. Jinak budeme jen přihlížet hroucení systému zdravotní péče se všemi neblahými dopady na pacienty.

PhDr. Ing. Lukáš Janeček
krajský tajemník KDU-ČSL
kt.kralovehradecky@kdu.cz
603 295 789